Muzeum poświęcone historii osiedla Praga II to społeczna inicjatywa, której celem jest zachowanie pamięci o początkach osiedla i codzienności mieszkańców. Muzeum gromadzi zdjęcia, historyczne plany i dokumenty, a także eksponaty z czasów budowy osiedla.

Pierwsze wydarzenie, które zostało zorganizowane przez Muzeum, to wystawa w tymczasowej siedzibie przy pl. gen. Józefa Hallera 6, w lokalu, w którym w latach 60. XX wieku działały legendarne Delikatesy. Wystawa było czynna od 14 marca do 4 kwietnia 2024 r. w czwartki (w godz. 14-19), soboty (w godz. 11-14) i niedziele (w godz. 11-13). Na wystawie przedstawiono ponad 80 fotografii i grafik, w tym zdjęcia mieszkańców, a także historyczne plany i dokumenty z początków budowy osiedla.

W zasobach muzeum znajduje się też blisko 60 eksponatów, m.in. przedmioty codziennego użytku z czasów budowy osiedla, z lat 60. i 70. XX w. To m.in. maszyna kalkulacyjna KR-13, aparat Smena 8 i porcelitowe serwisy kawowe z lat 60.

– Idea muzeum powstała wraz z rozpoczęciem działalności Archiwum Społecznego Osiedla Praga II, którego celem jest zbieranie fotografii, dokumentów i pamiątek – mówi Kamil Ciepieńko, pomysłodawca muzeum. – Przez lata udało nam się zgromadzić tak wielką kolekcję zdjęć, że w końcu trzeba je pokazać. To muzeum stworzone przez mieszkańców i dla mieszkańców – dodaje .

Jaki jest cel Muzeum Osiedla Praga II

Celem muzeum jest gromadzenie i ochrona zbiorów, w tym fotografii i dokumentów, od lat powojennych (1945 r.), przez okres Polski Ludowej (1952-1989) do czasów transformacji ustrojowej w latach 90. XX w. Ważnym celem muzeum jest także pobudzenie aktywności społecznej poprzez zaangażowanie lokalnej społeczności w poszukiwania i gromadzenie pamiątek historycznych oraz relacji ustnych.

Idea budowy muzeum powstała w 2018 r. wraz z rozpoczęciem działalności Archiwum Społecznego Osiedla Praga II, którego celem jest zbieranie fotografii, dokumentów i pamiątek. W tym samym roku ukazała się też pierwsza publikacja, która opisuje dzieje osiedla. Książka „Praga II. Nasza historia” (154 str.) została wydana w nakładzie 3 tys. egz. dzięki społecznej zbiórce. Publikacja była bezpłatna, a cały nakład trafił do mieszkańców. Autorem książki jest Kamil Ciepieńko.

W ramach działania społecznego archiwum odbyły się m.in.:

  • plenerowe zbiórki zdjęć, podczas których skanowano i opisywano zdjęcia;
  • spotkania dyskusyjne z mieszkańcami w bibliotekach publicznych na Pradze-Północ
  • wykład inaugurujący działalność Praskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pt. „Archiwistyka Społeczna na przykładzie Archiwum Społecznego Osiedla Praga II”.

Partnerzy i organizatorzy Muzeum

Twórcą muzeum jest Kamil Ciepieńko, radny dzielnicy Praga-Północ ze stowarzyszenia Kocham Pragę. Organizatorem muzeum jest Fundacja Praga Pomaga. Partnerami piersszej wystawy w muzeum byli: Odział Warszawski PTTK i Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego.